Debriyaj Pedalı

Debriyaj nerede, nasıl kullanılır
Debriyaj

 

Araçta bulunan üç pedaldan en soldaki pedal debriyaj pedalıdır. Biz kısaca debriyaj diyeceğiz.

Aracı çalıştırırken, durdururken, araç durur haldeyken ve vites değiştirirken tam debriyaj kullanılır. Tam debriyaj tek başına kullanılır, frenle birlikte kullanılır ancak gazla birlikte kullanılmaz. Tam debriyajda gaz devre dışı kalacaktır. Bu sebeple gaz destekli hızlanma sağlanamayacağı için debriyajla birlikte gaza basmak anlamsızdır. Gaza bastığınız taktirde sadece aracın bağırtısını duyarsınız.

Debriyaja basmak için sol bacak dizden kırılarak sol ayak havaya kaldırılır ve debriyaja tepeden sonuna kadar tek hamlede basılır ki bunun adı tam debriyajdır. Debriyaja basıldığında ayak topuğu yere değdirilmez. Debriyaj bırakılırken yine sol bacak dizden kırılarak ayak debriyajdan seri olarak çekilir, boşta kalan ayak debriyajın solunda ki boşluğa konulur.  Gerekmedikçe ayak debriyajın üzerinde bekletilmemelidir.

Aracı hareket ettirirken yarım debriyaj kullanırız. Yarım debriyaj yapmak için önce tam debriyaj yapıp ardından debriyaj yarıya kadar (kavrama) gevşetilir. Yarım debriyajı tek başına kullanabiliriz, gazla birlikte kullanabiliriz. Yarım debriyaj aracı hareket ettirmek için kullanılırken, fren aracın hareket etmesini engelleyecektir. Bu sebeple yarım debriyajı frenle kullanmak sağlıklı bir yöntem olmasa da acemilik döneminde kullanılabilmektedir.

Aracın hareket etmesi için yarım debriyaj ve gaz, hareket etmemesi için tam debriyaj ve fren kullanılması en doğrusur.